Magic Studio 2000 product selection

Product details
MM42986

Larry Jennings Classic Magic - DVD

Larry Jennings Classic Magic - DVD

We ship worldwide. Final VAT and shipping are calculated after you enter the delivery country.
28 € Bez DPH
Price: €33
S DPH
Tax included
Available from supplier: 146 pcs
Delivery from the USA usually takes 4-15 days.
Share

Larry Jennings byl jedním z nejplodnějších tvůrců blízkých kouzel a karetní magie, jaké svět kdy poznal. Po více než 35 let byl jeho jméno synonymem pro nejvyšší úroveň kouzelnického světa. Jako jeden z nejvýznamnějších studentů Dai Vernona vytvořil magické efekty, které se staly standardy v repertoáru téměř každého kouzelníka. Materiál na tomto videu s vysílací kvalitou je považován za Larryho nejcennější efekty - jeho nejklasičtější kousky - magii, která z něj udělala jednoho z nejtrvanlivějších a nejrespektovanějších jmen ve světě magie.

  • Palmážení Tři eso se stanou neviditelnými a postupně se připojí k čtvrtému esu. Vypadá to jako skutečná magie!
  • Návštěva karty Podepsaná vybraná karta magicky putuje mezi červenými králi a černými králi. Ve finále se výběr objeví lícem nahoru uprostřed balíčku.
  • Palmová karta Karta tajemně putuje z vrcholu balíčku do vrchní části balíčku karet v ruce.
  • Tajemná karta Neznámá tajemná karta je ukázána jako v kapse předvádějícího. Vyberete kartu a podepíšete ji. Výběr se umístí mezi dva žolíky a tříkartové sendviče se položí na ruku diváka. Výběr zmizí, zanechá za sebou dva žolíky. Divák dosáhne do kapsy předvádějícího a vytáhne tajemnou kartu. Je to podepsaný výběr!
  • Gimmick Samozajímavý mistrovský kousek, kde vybraná karta je nalezena v balíčku, když divák rozdává a vysloví slovo "nemožné."
  • Klasický ambiciózní kousek Malý zázrak v balíčku!
  • Jenningsovo odhalení Balíček se rozřeže na čtyři hromádky, hromádky jsou zakryty rukama jen na krátkou chvíli a eso se objeví na vrcholu každé hromádky. Úchvatný efekt.
  • Gaff Čtyři karty magicky putují do čtyř různých kapes - dvakrát!
  • Kontrola kartami Předvádějící a divák pracují společně na řezání čtyř es do balíčku. Magicky se všechna čtyři esa ocitnou na vrcholu.
  • Iluze Snadné k provedení proniknutí, kde karta viditelně prochází jinou kartou.

Originální anglický popis

Larry Jennings was one of the most prolific creators of close-up and card magic the world has ever known. For over 35 years, his name was synonymous with the upper echelon of the magic world. As one of Dai Vernon's foremost students, he created magical effects that have become standards in just about every magician's repertoire. The material on this broadcast-quality video is considered to be Larry's most cherished effects-his most classic material-the magic that has made Larry Jennings one of the most enduring and respected names in all magic. Contains:

  • The Invisible Palm Three Aces become invisible and travel, one at a time, to join the fourth Ace. It looks like real magic!
  • The Visitor A signed, selected card travels magically back and forth between the red Kings and the black Kings. For the finale, the selection appears face up in the center of the deck.
  • The Homing Card A card mysteriously keeps traveling from the top of the deck to the top of a packet of cards held in the hand.
  • The Mystery Card An unknown mystery card is shown to be in the performer's pocket. A card is selected and signed. The selection is placed between two Jokers and the three-card sandwich is placed onto a spectator's hand. The selection vanishes, leaving the two Jokers behind. The spectator reaches into the performer's pocket and removes the mystery card. It is the signed selection!
  • Impossible A self-working masterpiece wherein a chosen card is found as the spectator deals and spells the word "impossible."
  • Ambitious Classic A small packet miracle!
  • The Jennings' Revelation The deck is cut into four piles, the piles are covered with the hands for only a brief moment and an Ace appears on top of each packet. An absolutely breathtaking effect.
  • Ambidextrous Travelers Four cards magically travel to four different pockets-twice!
  • Always Cut the Cards The performer and the spectator work in tandem to cut the four Aces into the deck. Magically, all four Aces end up on top.
  • The Close-Up Illusion An easy-to-do penetration effect wherein a card melts visibly through another card.

  • Brand
  • Reference
    MM42986
  • In stock
    146 Items

  • Supplier stock
    146

Comments (0)

No customer reviews for the moment.

4 other products in the same category

Viewed products

Loading...
Back to top